↑ Return to Club Records

Club Member Records

Club Best-Evers

 

These records are for any first claim member to strive and beat in any open time trials. They will be ratified by the use of the CTT results website or official result sheets. If you beat any of these records, contact the club’s Time Trial Secretary.

Males

PosNameClubCategoryTime
1Graham BriggsRapha CondorS13 laps
2Nick BarnesZepnatU23
3Tom RamseyCrosstraxU23
4Ben CooperBatley CCU23
5David ShawPH MASV
6Nathan WilsonWilsons Wheels RTS
8Richard BaldwinCottingham RTU23@ 1 lap
11Pete Fielding-SmithWilsons Wheels RTV40
13Jonathan SnowdonActive/CP CyclesV40
19Ed NeilsonHERRCSen

Ladies

PosNameClubCategoryTime
1Nick BarnesZepnatS13 laps 40m 29s
2Tom RamseyCrosstraxU23
3Chris ClarkYork CycleworksV
4Ryan MandersYork CycleworksU23
5Richard BaldackCottingham RTU23
6Nathan WilsonWilsons Wheels RTS
12Pete Fielding-SmithWilsons Wheels RTV40
18Jonathan SnowdonCP Cycles/Active RTV40@ 1 lap
19Graham MorganHull Thursday RCS
20Ed NeilsonHERRCS
23Rich CutsforthVC BeverleyV40
29Richard DeanHull Thursday RCV40
37Dave MillsonHull Thursday RCV@ 2 laps
40John KetleyWilsons Wheels RTV
44Martin ParkerVC BeverleyS
46Paul ScottHull Thursday RCV40
49Mike WhuthornVC BeverleyS
50Matt BeaumasWilsons Wheels RTS@ 3 laps
55David PhilipsVC BeverleySen@ 5 laps

Veterans

PlaceNo.RiderAgeGroupTime
128Richard Edwards49BIn 2:11:38
218Lee Johnson49B@ 2 sec
310Lee Johnson40A@ 1’ 52
48Tony Greenhalgh40A@ 1’ 53”
525Martin Coockerill49Bs.t.
612Stephen Ellis49Bs.t.
711Paul Bell45Bs.t.
83Mark Woodgay43As.t.
919Paul Musgrave46Bs.t.
106Paul Hickman44A@ 1’ 55”
1115Gert Gammelin46B@ 1’ 56”
124Richard Douthwaite44As.t.
1317Mark Dicconson48Bs.t.
1422Andy Wright45B@ 2’ 29”

Schoolboys (up to 16 yrs old)

PlaceNumbersRidersTeamsTime
Fastest Composite15 & 16John Brearley & David BrearleyCottingham Coureurs & Team Zenith-Buzz Cycles56:59
Fastest Team19 & 20Ed Neilson & Stewart PickardActive/CP Cycles57:21
Second Team9 & 10Wayne Hughes & Geoff ParkinHinkley CRC58:11
37 & 38Jonathon Wears & Ben RoweTeam Jewson & Wyndymilla59:56
Third Team31 & 32Steve Burrows & Lawrence BurrowsTeam Swift1:00:17
First Hull Thursday Team25 & 26Mark Walker & Will ThomasHull Thursday Road Club1:00:30
7 & 8Leanne Farrow (f) and Ewan Farrowllkley Cycling Club1:00:41
11 & 12David Bramley and Danny SampsonYork Triathlon Club1:01:27
13 & 14Thomas Davison & Geoff DavisonKnottingley Velo & Graham Weigh/Deeside1:01:31
33 & 34Chris Mawer & Thomas JarvisHarrogate Nova Cycling Club1:01:53
First Ladies' Team27 & 28Katherine Church (f) & Hannah Benson (f)llkley Cycling Club1:03:04
17 & 18Alex-Jane Smethurst (f) & James CochraneStockton Wheelers1:03:19
3 & 4John Savage & David PercivalHull Thursday Road Club & Team Swift1:04:12
21 & 22Richard Dean & George LeightonHull Thursday Road Club1:04:16
1 & 2Rachel Lightfoot (f) & Kirsty Smith (f)York Triathlon Club1:08:13
23David Jenkinson (solo)Team Swift1:08:38
29 & 30Steve Gibson & Anthony GrassbyPeak Road ClubDNS (apols)
5 & 6Jo Blackburn (f) & Richard DixonTeam SwiftDNS
24Jeremy IrelandTeam SwiftDNS
35 & 36Simon Beldon & Alistair WarehamTeam SwiftDNS

Tricycle

WednesdayMeetingDestinationPubLeader
02-Jul-14Greenwood AveLavender FarmShipMick A
09-Jul-14SkidbyStamford BridgeHalf MoonChris E
16-Jul-14Humber BridgeRound the RiverDuke, FerribyMike
23-Jul-14Ganstead RdbtCarnaby
30-Jul-14SkidbySledmere
06-Aug-14Humber BridgeTetneyDick?
13-Aug-14Greenwoood AveBurton Fleming
20-Aug-14SkidbyFridaythorpe
27-Aug-14Humber BridgeOsgodby
03-Sep-14Ganstead RdbtWithernsea
10-Sep-14SkidbyHowden
17-Sep-14Humber BridgeKirton Lindsey
24-Sep-14Greenwood AveCranswick
01-Oct-14SkidbyAllerthorpe
08-Oct-14Humber BridgeUlceby
15-Oct-14Ganstead RdbtFitling

Hull Thursday RC Team Records

PositionRider NameClub/Team
1stRhys Barratt
2ndBilly RobinsonSquadra RT
3rdAndy FaichneyCity RC (Hull)
4thMartin Parker
5thMatt BeaumontVC Beverley
6thGerry LumbActive/CP Cycles RT
7thMark DicconsonHull Thursday RC
8thDavid Oliver
9thBarry Warren
10thRichard DeanHull Thursday RC